Säkra momsavdraget för anställdas utlägg

Webinar 4 september kl. 09.30 - 10.00

Välkommen till webinaret!

Brukar de anställda på ditt företag göra inköp – utlägg – som företaget senare kompenserar den anställde för? Då har du säkert funderat på vad som egentligen krävs för att företaget ska få göra avdrag för den moms som ingår i priset som betalats.

På 30 minuter får du verktygen för att skapa regler och rutiner i företaget som säkerställer att företaget får avdrag för momsen på anställdas utlägg. Du får veta vilka uppgifter som måste framgå av fakturan eller kvittot och inte minst - i vilka fall som den anställdes namn kan stå som mottagare och när det istället måste vara företagets namn.

Vi uppmärksammar momsfrågor som kommer av att anställda i allt högre grad gör inköp och beställningar via nätet – ofta från utlandet.

Vi bjuder därför in dig till ett kostnadsfritt webinar där våra experter går igenom vanliga situationer.

Varmt välkommen till höstens första momswebinar!

Observera att webinaret är helt kostnadsfritt -  och öppet för alla. Du är varmt välkommen att delta utan krav på motprestation!

Under webinaret tar vi upp:

  • Vilka inköp som ger rätt till momsavdrag
  • Mervärdesskattelagens krav på uppgifter i fakturor och kvitton
  • Vilka inköp som kan göras i den anställdes namn
  • Vanliga misstag vid inköp på nätet och hur de kan undvikas
  • Exempel på olika utlägg

Webinaret är till för dig som:

  • Är intresserad av moms och frågor om avdragsrätt
  • Hanterar leverantörsfakturor
  • Arbetar som redovisningsekonom, redovisningskonsult eller revisor.
Kristina

Kristina Andreasson

Jag har lång erfarenhet av moms – från Skatteverket, som momskonsult på revisionsbyrå och som momsexpert på Tholin. Oavsett om det gäller moms i Sverige, vid internationell handel eller fastighetsupplåtelser så finns en hel del svåra regler. Min ambition är att skriva och prata så att även den som inte är moms- eller skatteexpert förstår.  
Cecilia

Cecilia Thore

Cecilia är jurist med 25 års erfarenhet av praktiskt och teoretiskt arbete inom redovisning, skatt och moms. Ett annat intresseområde är bolagsrätt. Tidigare arbetsgivare har varit förvaltningsdomstol, revisionsbyrå, samt utbildnings- och programvaruföretag.