---
title: Fakturera eget aktiebolag från enskild firma?
description: Att fakturera ett eget aktiebolag från sin enskilda firma (eller tvärtom) är fullt möjligt
---

[Artiklar inom skatt och moms | Tholin ](https://www.tholin.se/artiklar)

# [Fakturera eget aktiebolag från enskild firma?](https://www.tholin.se/artiklar/fakturera-eget-aktiebolag-fran-enskild-firma)

 Skriven av [Robert Selvaag](https://www.tholin.se/artiklar/author/robert-selvaag) | Apr 20, 2017 5:00:00 AM

Det finns inget hinder mot att en persons enskilda firma fakturerar samma persons hel- eller delägda aktiebolag. Däremot kan ersättningen komma att beskattas som lön hos personen, om verksamheten i den enskilda firman inte bedöms vara tillräckligt självständig.

### Självständighet

Man brukar säga att näringsverksamhet karakteriseras av självständighet, varaktighet och vinstsyfte. Saknas självständighet ska beskattning normalt ske i inkomstslaget tjänst. Vid bedömning av kriteriet självständighet ska man beakta avtalets innebörd, i vilken omfattning uppdragstagaren är beroende av uppdragsgivaren och i vilken omfattning han är inordnad i dennes verksamhet.

Det måste göras en helhetsbedömning av alla omständigheter i varje enskilt fall. Omständigheter att ta hänsyn till är till exempel

- Det bakomliggande syftet med faktureringen
- De båda verksamheternas art
- F-skatt hos den enskilda firman
- Externt ägande i aktiebolaget
- Antalet kunder i den enskilda firman
- Den fysiska personens inordning i aktiebolagets verksamhet

Vill du veta mer om var och en av dessa faktorer och hur de påverkar den bedömning som görs? [Spana in Servicepaket Skatt.](https://www.simployer.se/produkter/servicepaket/skatt/)

### Tänk efter före

Att fakturera ett eget aktiebolag från sin enskilda firma (eller tvärtom) bör alltid göras med eftertanke och viss försiktighet. Det som i stunden verkar självklart kan i efterhand, för Skatteverket eller en domstol, te sig annorlunda. Man bör därför se till att dokumentera och värdera de omständigheter som talar både för och emot självständighet, och i förväg försöka bemöta de omständigheter som talar emot.

Det finns en klar risk att fakturering från en enskild firma ses som lön om aktiebolaget – sett över tiden – varit den enda uppdragsgivaren. Dessutom finns det riskmoment i prissättningen. Om man tar för lite betalt för de tjänster som utförs finns det risk för uttagsbeskattning. Det innebär att mellanskillnaden mellan betalningen och marknadsvärdet ska tas upp som en intäkt i näringsverksamheten.

Den utgående momsen kan – i vissa fall – också beräknas på ett marknadsvärde istället för på ersättningen. Det gäller bland annat om bolaget som mottar fakturan inte har full avdragsrätt för moms.

[Visa hela inlägget](https://www.tholin.se/artiklar/fakturera-eget-aktiebolag-fran-enskild-firma)

```json
{
  "@context" : "http://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Robert Selvaag"
  },
  "dateModified" : "2026-01-26T11:13:26.055Z",
  "datePublished" : "2017-04-20T05:00:00Z",
  "headline" : "Fakturera eget aktiebolag från enskild firma?",
  "image" : {
    "@type" : "ImageObject",
    "height" : 720,
    "url" : "https://147446923.fs1.hubspotusercontent-eu1.net/hubfs/147446923/Imported_Blog_Media/Artikel-ge%20bort%20utdelning%20inte%20saker-Jan-17-2026-10-50-35-7305-PM.jpg",
    "width" : 1280
  },
  "mainEntityOfPage" : "https://www.tholin.se/artiklar/fakturera-eget-aktiebolag-fran-enskild-firma",
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "logo" : {
      "@type" : "ImageObject",
      "height" : 60,
      "url" : "/hs/hsstatic/content_shared_assets/static-1.4092/img/default-amp-logo.png",
      "width" : 60
    },
    "name" : "Artiklar"
  }
}
```